Zapraszamy na wernisaż wystawy inspirowanej Sieciami Widmo

Wszyscy

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 16 sierpnia 2019 r. o godz. 19:00 w Miejscu Projektów Zachęty.

 

Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Tak zwane sieci widma dryfują w morzu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zwierząt, ale też nurków i statków. Ryby, ptaki a także morświny i foki zaplątują się w narzędzia połowowe, z których nie ma już ratunku. Zalegające w morzu sieci, wciąż generują niekontrolowany przyłów, a także są źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego. 

Projekt Lado Lomitashvilego, przygotowany dla Miejsca Projektów Zachęty, w sposób metaforyczny odnosi się do pamięci zdarzeń i historii zapisanych w wodzie i przedmiotach. Praktyka artystyczna Lomitashvilego jest z założenia multidyscyplinarna. Wykształcenie w dziedzinie architektury czyni go szczególnie wrażliwym na niuanse przestrzeni, w których buduje swoje architektoniczno-rzeźbiarsko-malarskie abstrakcyjne instalacje z filozoficznym, społecznym i ekologicznym wydźwiękiem.

Warto także zwrócić uwagę na przejawianą przez Lado Lomitashvilego umiejętność odnajdowania piękna (kształtu, koloru, faktury) w śmieciowym materiale czy zdegradowanej substancji. Przedmioty wydobyte z morza oraz inne przeniesione ze świata praktycznej użyteczności na wystawę, zdają się opowiadać historie o podwodnym świecie. Metafora wody — jako nośnika informacji, płynnego czynnika wiecznej zmiany czy wreszcie elementu oczyszczającego — spina projekt artysty. Można zaryzykować stwierdzenie, że wystawa niesie nadzieję na pozytywne rozwiązanie dzięki przywróceniu porozumienia i solidarności między samymi ludźmi, a także między nimi a naturalnym środowiskiem.”-podsumowuje Magda Kardasz, kurator wystawy. 

 

Lado Lomitashvili otrzymał w tym roku wyróżnienie w ramach I Edycji Nagrody im. Zygmunta Waliszewskiego fundowanej przez Instytutu Polski w Tbilisi .

 

 

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Julia Harasimowicz

partnerzy wystawy: Polski Instytut w Tbilisi, Habitat for Humanity Poland, WWF Poland

sponsor MPZ: Benq
patron medialny: Stolica

wystawa prezentowana: 17.08–13.10.2019

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela, godz. 12–20
wstęp wolny

 

  • Magdalena Melaniuk
  • Specjalistka ds. komunikacji
  • mmelaniuk@wwf.pl
  • 792 851 055
  • Fundacja WWF Polska
  • Marta Pilarska
  • Specjalistka ds. Komunikacji
  • mpilarska@wwf.pl
  • 785 881 803
  • Fundacja WWF Polska