Życie obok dużych drapieżników - prawdziwe historie mieszkańców Europy

Występowanie rysia, wilka czy niedźwiedzia jest kluczowym wskaźnikiem bioróżnorodności. Jednak życie obok dużych drapieżników może okazać się wymagające dla obydwu stron. Jak wygląda codzienność ludzi mieszkających lub pracujących w sąsiedztwie siedlisk dzikich zwierząt? Swoimi wyjątkowymi opowieściami o życiu w zgodzie z naturą podzielili się mieszkańcy 12 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

Według oficjalnych szacunków, w Europie żyje obecnie około 17 000 wilków, 17 000 niedźwiedzi i 9 000 rysiów. Tam, gdzie ludzie i duże drapieżniki dzielą te same krajobrazy, mogą pojawić się konflikty. Miedzynarodowa kampania, w której wzięło udział także 5-ciu przedstawicieli Polski oddaje głos tym, którzy znaleźli sposoby na dobrą koegzystencję.

– Współistnienie ludzi i dużych drapieżników takich jak wilki, rysie czy niedźwiedzie jest możliwe, jeśli ludzie są otwarci na uczenie się od siebie nawzajem i starają się dostosować do sytuacji. Historie opowiedziane przez uczestników międzynarodowej kampanii, w której wzięli udział także Polacy pokazują, jak ludzie z całego kontynentu znaleźli skuteczne sposoby na dobrą koegzystencję – mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w Fundacji WWF Polska.

Osoby dzielący się swoimi doświadczeniami w krótkich filmach to m.in. rolnicy i hodowcy zwierząt, którzy znaleźli rozwiązania na ochronę swojego inwentarza. To także właściciele biznesów agroturystycznych, pszczelarze, producenci serów, czy zwykli ludzie ze społeczności wiejskich, którzy akceptują i doceniają obecność dużych drapieżników w swoim sąsiedztwie.

– Sposoby na życie i reakcje lokalnych społeczności mieszkających w pobliżu dużych drapieżników są bardzo zróżnicowane w całej Europie, dlatego opowieści jej mieszkańców nie głoszą jednej, uniwersalnej odpowiedzi na wszystkie pytania, ale pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę życia tak blisko dzikiej przyrody, a także poznać dobre praktyki, które to życie ułatwiają. Mamy nadzieję, że filmy zainspirują ludzi także w Polsce do poszukiwania rozwiązań, które najlepiej pasują do ich sytuacji - mówi Piotr Chmielewski z WWF Polska.

W europejskim projekcie Polskę reprezentowała Karolina Superson-Góra – pszczelarka, Zbyszek Wentuła – właściciel agroturystyki, Grzegorz Łabaj – hodowca jeleni, Wojciech Juda – przewodnik i fotograf oraz Kamil Puchyr – producent wyrobów nabiałowych.

Filmy zostały nakręcone w Polsce, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Francji, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i na Węgrzech. Ogólnoeuropejska kampania wideo jest częścią projektu LIFE EuroLargeCarnivores, który jest finansowany przez Unię Europejską. Projekt ma na celu stworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie współistnienia człowieka i dużych drapieżników pomiędzy różnymi interesariuszami. Wszystkie materiały wideo zostały opublikowane na kanale Youtube projektu LIFE EuroLargeCarnivores.

Zobacz wszystkie materiały wideo: https://www.youtube.com/channel/UCltgwRnDYUiZ6yOHtahGofQ 

Strona internetowa projektu: https://www.eurolargecarnivores.eu/pl/