Teraz przyszłość Bałtyku jest w rękach premiera

Morza i oceany

31 maja petycja WWF Polska w sprawie ochrony Morza Bałtyckiego trafiła na biurko Premiera Mateusza Morawieckiego. Ponad 50 000 Polek i Polaków podpisało się pod apelem organizacji i jest to jasny sygnał dla polityków o powszechnym wsparciu dla pilnych działań na rzecz ratowania Bałtyku. Czy premier wysłucha głosów obywatelek i obywateli i przyjmie postulaty WWF Polska? Liczymy na to. 

 

Podczas tegorocznej kampanii Godzina dla Ziemi organizacja WWF Polska zwracała uwagę na pogarszający się stan środowiska Morza Bałtyckiego. Przez cały marzec eksperci Fundacji WWF opowiadali o istotnych problemach z jakimi mierzy się obecnie nasze morze, przedstawiali rekomendacje działań dla ochrony ekosystemu Bałtyku, a także zachęcali do podpisania petycji, którą skierują do Premiera RP. Petycja jasno wskazuje na szereg zobowiązań jakich dla poprawy stanu naszego morza Polska podjęła się już lata temu, którym jest m.in. osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego do 2020 roku, zgodnie z zapisami unijnej Dyrektywy Ramowej ws. Strategii Morskiej1. Cele te nie zostały osiągnięte, a co za tym idzie przyszłość Morza Bałtyckiego pozostaje zagrożona. 

Nie jest za późno 

Brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy, sieci widma i niefunkcjonalne morskie obszary chronione to cztery choroby Bałtyku, na które w petycji wskazuje WWF Polska. Organizacja nie ogranicza się jednak do wypunktowania zagrożeń, eksperci WWF w petycji przekazują też szereg rekomendacji oraz gotowych do wdrożenia działań mających na celu ochronę Bałtyku i proponują premierowi wsparcie w ich realizacji.  

Rozwiązania wskazane w petycji są niezwykle pilne, ale ich wprowadzenie daje ekosystemowi Bałtyku jaki znamy, szansę na przetrwanie.  

Morze Bałtyckie to nasz skarb: przyrodniczy, gospodarczy i krajobrazowy. Zdrowy ekosystem bałtycki to miejsce życia ryb, ssaków i ptaków morskich, a zasoby morza dają utrzymanie ludziom z wielu różnych sektorów gospodarki, m.in. rybakom, ich rodzinom czy całej branży turystycznej. Nad Bałtykiem odpoczywamy, spełniamy marzenia i planujemy przyszłość. Walka o jego przetrwanie to nasz obowiązek. 

W naszym imieniu  

Dla naszych wspomnień znad Bałtyku, tych z przeszłości, ale też tych, które jeszcze przed nami, WWF Polska nie ustaje w walce o Morze Bałtycku. Nasze działania na rzecz zdrowego Morza Bałtyckiego nie skończą się na złożeniu petycji w rękach premiera – mówi Mirosław Proppé – Prezes Fundacji WWF Polska – Planujemy kontynuować nasze działania rzecznicze oraz zapewnić wsparcie dla decydentów przy realizacji proponowanych działań. Każdy podpis złożony pod petycją się liczy, a my czujemy się zobowiązani zarówno wobec osób popierających nasze postulaty jak i wobec morskiej przyrody. 

Wakacje nad morzem 

Przed nami sezon letni. Niedługo wiele i wielu z nas spakuje klapki, ręczniki i wyruszy na bałtyckie plaże w poszukiwaniu słońca i odpoczynku. W tym czasie, dzięki wsparciu tysięcy Polek i Polaków WWF Polska będzie kontynuowała starania o wprowadzenie niezbędnych działań na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego. Ale też każdy z nas może dołączyć do tych wysiłków we własnym zakresie: 

 1. Kupuj odpowiedzialnie: jeśli jesz ryby, zawsze wybieraj je z Poradnikiem Rybnym WWF (ryby.wwf.pl) oraz kupuj też produkty sezonowe, lokalne i najlepiej ekologiczne. 
 2. Na plaży nie podchodź do dzikich zwierząt (np. foki czy sieweczki), nie wchodź na wydmy, nie niszcz dzikiej przyrody. 
 3. Zrezygnuj z foliówek, słomek, kubków i innych plastikowych przedmiotów jednorazowych. 
 4. Wybieraj polityków i partie, które uwzględniają w swoich postulatach i programach konkretną i mądrą ochronę środowiska. 

 

 

 

 

 

FF ProjectBadge WWF+EU PL

__

Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Ramowej w sprawie Strategii Morskiej, dobry stan środowiska wód morskich Morza Bałtyckiego powinien zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), stanowiący program realizacji Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (również Konwencji Helsińskiej), wyznaczył za cel osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021ii. Ponadto, zgodnie z celem Wspólnej Polityki Rybołówstwa, najpóźniej do 2020 roku powinny zostać zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb, także w obszarze Morza Bałtyckiego. 

 

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.

 • Alicja Pawelec
 • Specjalistka ds. ochrony wód
 • apawelec@wwf.pl
 • 691 101 750
 • WWF Polska
 • Usypiskowa 11
 • Warszawa
 • Agnieszka Veljković
 • specjalistka ds. kontaktów z mediami
 • aveljkovic@wwf.pl
 • +48 691 690 601
 • Fundacja WWF Polska