Polacy chcą energii z wiatru. Czy rząd Morawieckiego usłyszy głosy obywateli?

79% Polek i Polaków uznaje, że konieczna jest jak najszybsza zmiana prawa, aby ułatwić budowę wiatraków w naszym kraju. Większość z nas (66%) uważa także, że zwiększenie produkcji energii wiatrowej na lądzie powinno być priorytetem rządu Morawieckiego w najbliższych miesiącach. Czy Rada Ministrów nas usłyszy?

Najnowsze badania Kantar Public dla Fundacji Avaaz jasno pokazują, że Polacy nie mają wątpliwości co do potencjału energii wiatrowej. I to bez względu na poglądy polityczne. Na pytanie „czy Pana/i zdaniem polskie prawo powinno zostać zmienione jak najszybciej, aby ułatwiać budowę wiatraków w naszym kraju”, twierdząco odpowiedziało:

 • 89% wyborców Koalicji Obywatelskiej
 • 87% wyborców Polska 2050
 • 88% wyborców PSL
 • 74% wyborców PiS (na Podkarpaciu jest to aż 92% wyborców partii rządzącej!)
 • 64% wyborców Solidarnej Polski (która blokuje liberalizację ustawy 10h)
 • 100% wyborców Porozumienia

 

Musimy być samowystarczalni

Z badań Kantar wynika też, że prawie ¾ Polaków rozumie, że większa produkcja energii z wiatru to sposób na uniezależnienie naszego kraju od rosyjskich surowców energetycznych.

Rozbudowa odnawialnych źródeł energii, z wiatru i słońca oraz oszczędność energetyczna budynków i elektryfikacja transportu rozwój kolei i bezemisyjnego transportu publicznego, transformacja samochodowego to recepta na wzrost gospodarczy i niezależność energetyczną od Rosji. Zablokowanie rozwoju farm wiatrowych przez absurdalną ustawy odległościową politycy tłumaczyli tym, że to Polki i Polacy nie chcą rozwoju tego rodzaju energetyki. Dzięki badaniu Kantar dla Avaaz dziś wiemy, że to nieprawda” – mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.  

 

Nadchodzi wiatr zmian?

 

Zmiana ustawy odległościowej jest wpisana jako kamień milowy, który musi zostać zrealizowany, aby Polska otrzymała środki z KPO. Propozycja zmiany została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów i przekazana do rządowego centrum legislacji. To krok w dobrą stronę.

“Turbiny wiatrowe to podstawowe źródło energii odnawialnej. Osiągają lepsze wyniki w nocy i w okresie jesienno-zimowym, kiedy produkcja ze źródeł fotowoltaicznych jest niska . Ponadto lądowe turbiny są tańsze niż morskie. Budowa dużych wiatraków z udziałem lokalnych społeczności umożliwiłaby im nie tylko zabezpieczenie niedrogiej energii z krajowych źródeł, ale też zmniejszenie zależności od cen paliw, dużych koncernów i spółek energetycznych. Niestety absurdalna, zasada 10H blokuje budowę najefektywniejszych, wysokich wiatraków. Politycy muszą to zmienić i w końcu posłuchać głosu rozsądku, obywateli i Unii Europejskiej” zaznacza Mikołaj Troczyński St. Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii w WWF Polska.

 

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.

 • Agnieszka Veljković
 • Rzecznik Prasowa
 • aveljkovic@wwf.pl
 • +48 691 690 601
 • Fundacja WWF Polska