WWF i Natalia Przybysz razem dla polskiej przyrody

Wszyscy

Obszary chronione prywatnie to wciąż tajemniczy i mało znany sposób na zachowanie najcenniejszych miejsc w Polsce. WWF we współpracy z Natalią Przybysz nagrał teledysk w jednym z takich miejsc. W ten sposób chcemy mówić o tym, jak dobrze i skutecznie możemy chronić przyrodę. 

Prywatne rezerwaty jako wsparcie 

Obszary chronione prywatnie – zwane niekiedy prywatnymi rezerwatami – są ważnym komponentem ochrony środowiska w wielu krajach. Obszary takie istnieją w m.in. w Finlandii, Holandii, Niemczech, Kenii czy Australii. Również w Polsce. Swoim istnieniem wspierają i rozwijają pozostałe formy ochrony przyrody. Są rozbudowaniem istniejących ostoi i korytarzy ekologicznych. Tworzenie nowych obszarów chronionych wspiera usługi ekosystemowe dostarczane przez środowisko – oczyszczanie powietrza i wody, zapewnianie surowców i pożywienia, ochronę zdrowia i poprawę samopoczucia, dostarczanie energii, zabezpieczanie przed skutkami suszy i powodzi oraz wiele innych.  

WWF Polska i Natalia Przybysz razem o ochronie przyrody 

Choć obszary chronione prywatnie istnieją także w Polsce, to ta forma ochrony przyrody nie jest w Polsce zbyt znana. Jeden z takich terenów znajduje się w Owczarach w woj. Lubuskim. Należy on do Klubu Przyrodników i choć na pierwszy rzut oka jest zwyczajną łąką, to jest jednocześnie miejscem występowania rzadkich i zagrożonych roślin oraz domem dla wielu zwierząt. WWF Polska razem z Natalią Przybysz nagrał tam teledysk do utworu „Słyszysz”. 20 czerwca odbywa się premiera teledysku. Pokazujemy w nim związek człowieka z naturą, dajemy też zbliżenie na to, co trudno uchwytne dla oka – widzimy zbliżenia gatunków występujących na tej łące. 

“Tekst złożony z dwóch różnych fragmentów znalezionych w notesach Kory, początkowo oznaczał dla mnie zmysłową konwersację kochanków. Teraz w kontekście akcji dla WWF myślę o czułej rozmowie z matką Ziemią. Ostatecznie miłość jest wspólną jakością spajającą nas wszystkich oraz nas z naturą - to kojące uczucie.” – mówi Natalia Przybysz. 

Kto może tworzyć takie miejsca? Mogą to robić osoby prywatne, organizacje a nawet firmy. WWF Polska działa na rzecz takich obszarów – chcemy zwiększać wiedzę na o nich, wprowadzić temat do dyskusji publicznej, pokazywać dobre przykłady z kraju i ze świata. Mówić o korzyściach jakie odnosimy dzięki ochronie przyrody, ale też o wyzwaniach z jakimi środowisko się mierzy.  

Dlaczego musimy działać 

Człowiek przekształca przyrodę w zastraszającym tempie. Powierzchnia terenów naturalnych i półnaturalnych zanika. Nie licząc Antarktydy, jedynie 23% lądów i 13% oceanów można obecnie zaklasyfikować jako naturalne, a to o prawie 10% mniej niż 20 lat temu! Na ich miejscu pojawiają się nowe osiedla, fabryki i inne inwestycje, również plantacje i pola uprawne. Potrzebujemy miejsca i surowców, ale ciągle daleko nam od zrównoważonego korzystania z planety. Natura potrzebuje oddechu, potrzebuje ochrony.  

„Obszary chronione prywatnie nie są nowinką, istnieją w od dziesiątek lat na całym świecie. Jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy, abyśmy solidarnie i odpowiedzialnie podeszli do ochrony przyrody – od pojedynczego człowieka, przez organizacje, do biznesu i rządów – zwłaszcza na tych dwóch ostatnich ciąży ogromna odpowiedzialność.” – wyjaśnia Rafał Jankowski z Fundacji WWF Polska – „na szczęście mamy coraz więcej wiedzy i narzędzi do tego, żeby środowisko wspierać. Jednym z takich rozwiązań są właśnie obszary chronione prywatnie” 

Co robi WWF dla obszarów chronionych prywatnie? 

Czasu na działania mamy coraz mniej, potrzebujemy więc skutecznych i sprawdzonych metod na ochronę najcenniejszych miejsc. Dlatego WWF z partnerami chce zbierać i uporządkować wiedzę nt. obszarów chronionych prywatnie – 22 czerwca odbędzie się prezentacja polskiej wersji wytycznych IUCN na temat PPA (privately protected areas) połączona ze spotkaniem na ten temat osób zainteresowanych tematem. Prowadzimy również analizę terenów, które można poddać renaturyzacji i ochronie, przygotowujemy wytyczne dotyczące zalesiania i również włączamy się w powstawanie nowych obszarów chronionych.

Odwiedź stronę poświęconą naszej kampanii i dowiedz się więcej:
https://www.wwf.pl/zachwyc-sie-och

 

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.